Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
rajibraj 24 Kasım 2023, 12:49

Limitlemeli Fark Basınç Vanası

Limitlemeli Fark Basınç Vanası

Atlas Fark Basınç Vanası, en çok tercih edilen fark basınç vanalarından biridir. Bu ekipmanlar, tesisatı fark basıncından korumak için özel olarak geliştirilen valf türlerindendir. Merkezi sistemlerde basıncı dengeler ve böylece kaza ve arızaları önlemiş olur. Bu niteliğinden dolayı fark basıncı meydana gelen sistemlerin en önemli güvenlik elemanları arasında sayılır.

Limitlemeli Fark Basınç Vanası Nedir?

ADP20 Fark Basınç Vanası gibi çeşitleri bulunan limitlemeli fark basınç vanası, debi limitleme işlemlerinde tercih edilen kontrol vanası türüdür. Ani debi farklılıklarından ötürü oluşan fark basıncı, bu ekipman sayesinde engellenmektedir. Bu sayede tesisat sisteminde basınç ve akıştan ötürü herhangi bir hasar meydana gelmemektedir. Manometreli Fark Basınç Vanası olmak üzere farklı türleri de vardır. Limitlemeli fark basın vanası aynı zamanda Debi Limitlemeli Fark Basınç Vanası şeklinde de isimlendirilmektedir.

Fark basıncı, akışların ilgili sisteme giriş ve çıkışları arasında oluşan farkı ifade eder. Sistemdeki bu fark artar ise çalışan aksamlarda sorun oluşur. Limitlemeli fark basınç vanası ise sistemdeki basınç farklılıklarını tespit eder ve tahliye gerçekleştirerek basınçta dengeyi mümkün hale getirir. Akışkan yer alan her sistemde debiden kaynaklanan fark basınçları oluşabilir. Ani değişimleri her daim kontrol altına almak, sistemin en iyi şekilde çalışmasını destekler.

Limitlemeli Fark Basınç Vanası Çalışma Prensibi Nedir?

Limitlemeli fark basınç vanası çalışma sistemi bilinmelidir. Bu ekipman, giriş ve çıkış basıncı arasındaki farkı istenen düzeyde tutmak üzere geliştirilmiştir. Eğer ki giriş ve çıkış basıncı arasındaki fark ayarlanan basıncın üstüne çıkar ise oluşan fark basıncı sebebi ile ilk olarak pilot valflerde açılıp kapanma görülmektedir. Sonrasında ise ana vana açılır ve fark basıncı ayarlanan düzeye düşürülür.

Giriş ve çıkış basıncı farkı çift yönlü olabilmektedir. Yani hem giriş hem de çıkış basıncının yüksek olduğu durumlar vardır. Limitlemeli fark basınç vanası her iki durumda da sisteme müdahale ederek farkı istenen değere getirmektedir. Basınç farkını kontrol altına alarak tesisat güvenliğini teşvik etmektedir.

Limitlemeli Fark Basınç Vanası Ne İşe Yarar?

Limitlemeli fark basınç vanası görevi oldukça önemlidir. Bu bileşen, tesisatlardaki fark basıncının dengelenmesini sağlamaktadır. Sistemde oluşan bütün basınçları stabil tutmayı başarır. Böylece sistemde denge meydana gelir. Ayarlanabilir olmasından ötürü istenen değerde kullanımı söz konusu olabilmektedir. Sağladığı önemli yarar prosesteki bileşenlerin bozulmasını da engeller. Fark basıncının yükselmesinden dolayı pompalar, makine ve çeşitli üniteler hasar görebilir. Hasarın miktarı yükseldikçe sistemin işleyişi durabilir. Sürdürülebilir endüstriyel sistemler elde etmek için limitlemeli fark basınç vanası muhakkak kullanılmalıdır.

Limitlemeli Fark Basınç Vanası Fiyatları Nelerdir?

Limitlemeli fark basınç vanası basınca karşı önlem alma açısından iyi bir çözüm yöntemidir. Limitlemeli fark basınç vanası fiyatları ise vananın özelliğine göre değişmektedir. Yine de ürünlerin bütçe dostu fiyatlarda olduğunu söyleyebiliriz.

 

Limitlemeli fark basınç vanası ile alakalı bilgi almak ve sipariş vermek için lütfen iletişime geçiniz.